×
شکستگی ترقوه

شکستگی ترقوه یا کلویکل (ترقوه یا چنبر) clavicle

کلویکل از از استخوان های دراز است که بطور افقی در ریشه گردن یا قسمت قدامی-فوقانی قفسه سینه (تورکس) قرار دارد و در تمام طولش از روی پوست قابل لمس است. از آکرومیان Acromian تا استرنوم (جناغ) امتداد دارد و مانند تکیه گاهی، مانع از از سقوط شانه به طرف جلو و پایین می گردد. کلویکل در طول خود، دو بارخمیده شده و در مجموع به شکل (s) خوابیده است. اگر کلویکل را از بالا بنگریم، خمیدگی داخلی که دو سوم طول استخوان را شامل می شود، تحدبش متوجه جلو است و در مقطع سه گوش می باشد، خمیدگی خارجی، یک سوم باقی مانده طول استخوان را شامل می گردد، تقعرش متوجه جلو است و تقریبا از بالا به پایین تخت شده است. استخوان کلویکل شامل یک تنه و دو انتها (خارجی یا اکرومیال و داخلی یا استرنال) است.
در جا گذاری استخوان را طوری میگیریم که سطحی را که دارای یک ناودان طولی است در زی، انتهای تخت استخوان در سمت خارج و تحدب خمیدگی داخلی متوجه جلو باشد.

تنه Body: همانطور که فوقا گفته شد دو سوم داخلی تنه تقریبا منشوری شکل و یک سوم خارجی آن از بالا به پایین تخت شده است، ولی جهت سهولت بیان میتوان در مجموع برای دو سطح (فوقانی،خلفی) و دو انتها (خارجی، داخلی) قائل شد.

انتهای خارجی یا انتهای اکرومیال Acromial end

دارای یک سطح مفصلی بیضی شکل است به نام رویه مفصلی اکرومیال که با (زایده اکرومیال Acromial process) مفصل می شود و به مفصل آکرومیوکلویکولار Acromioclavicular Joint را تشکیل می دهند. کپسول مفصلی به لبه رویه مفصلی فوق می چسبد.

انتهای داخلی یا انتهای استر نال Sternal End

حجیم تر است و با منوبریوم استر نوم مفصل می شود. یک چهارم فوقانی انتهای استرنال و محل اتصال رباط اینترکلویکولار Interclavicular Lig کپسول ودیسک مفصلی مفصل انتهای استرنال استرنوکلویکولار است. سه چهارم تحتانی انتهای استرنال، با بریدگی کلویکولار استخوان استرنوم مفصل می شود و مفصل استرنو کلویکولار sternoclavicular joint را می سازند.

استخوانی شدن Ossification

کلیویکل پیش از بقیه استخوان های دیگر بدن شروع به استخوانی شدن می کند. دو مرکز استخوان سازی اولیه در ضخامت تنه کلویکل در حدود پنجمین هفته زندگی داخل رحمی ظاهر می شوند و تقریبا بعد ار یک هفته بعد به هم می پیونند. علاوه بر آن یک مرکز استخوان سازی ثانوی هم در انتهای استرنال در حدود سنین 15 سالگی برای دختران و 17 سالگی برای پسران ظاهر می گردد و تقریبا 6 سال بعد کاملا به تنه استخوان وصل می شود.

آناتومی بالینی Clinical Anatomy

کلویکل را در تمامی طولش می توان از روی پوست لمس کرد. نقطه ضعیف لستخوان در حد فاصل بین ثلث خارجی و ثلث میانی است. شکستگی کلویکل، شایع ترین شکستگی استخوان های بدن است، زیرا اولا زیاد در معرض ضربه قرار دارد ثانیا یگانه استخوانی است که اندام فوقانی را به تنه وصل می کند. شایع ترین علت شکستگی، ضربه های غیر مستقیم است که استخوان را در حد فاصل ثلث خارجی و دو ثلث داخلی (در حد فاصل دو انتهای استخوان) که ضعیف ترین قسمت آن است می شکند. شکستگی غیر مستقیم استخوان کلویکل در بچه ها شایع است. در نوزادان هم در اثر زایمان دیده می شود وعلامتش این است که نوزاد بازویش را تکان نمی دهد، مثل این است که لمس شده باشد. گاهی چند هفته بعد به علت توده تومور مانندی که کال استخوانی پدید می آورد به فکر شکستگی می افتند. تشخیص قطعی را رادیو گرفی می دهد. درمان آن ساده است، در نوزادان کافی است به پشت بخوابد. در بچه های بزرگتر بانداژبه صورت (8) بهترین درمان است. در عرض چند هفته و بدون عارضه جوش می خورد.
عروق اصلی اندام فوقانی و طناب های عصبی شبکه بازویی در زیر کلویکل وروی اولین دنده Rib قرار دارند و ممکن است در شکستگی های کلویکل (در اثر ضربه مستقیم)، آسیب ببینند. خوشبختانه چون عضله ساب کلویوس ما بین استخوان و عروق اعصاب قرار دارد مانع از صدمه دیدن آنها می گردد. تومورهای Sarcomatus کلویکل نادر نیستند و درمان آنها عبارتند است از Excision (قطع کردن وبیرون آوردن ) کامل کلویکل.

ورییشن Variation

اشکال متفاوت در کلویکل بیش از هر استخوان بلند دیگری دیده می شوند. در استخوانی شدن غیر طبیعی کلویکل ممکن است قسمت هایی از هر دو کلویکل تشکیل نشود، که در این صورت شخص قادر خواهد بود شانه هایش را به هم نزدیک کند. گاهی اوقات دو مرکز استخوان سازی با هم یکی نشده در نتیجه یک نقص استخوانی بین 3/1 خارجی و میانی کلویکل رخ می دهد. آگاهی از این نقص های احتمالی مادرزادی می تواند از تشخیص اشتباه شکستگی در کلویکل سالم جلوگیری نماید. وقتی که شک وجود دارد، از هر دو کلویکل رادیوگرفی Radiography به عمل می آید چون این نقص معمولا دو طرفه است. گاهی اوقات کلویکل به وسیله یکی از اعصاب سوپرا کلویکولار سوراخ می شود که در این صورت، استخوان فاقد اپیفیسیس داخلی است.
فیزیوتراپی سوگند خدمات فیزیوتراپی را به دنبال انواع شکستگی ها رائه می دهد.

کلینیک فیزیوتراپی سوگند یکی از بهترین مراکز درمانی در شرق تهران می باشد که جهت درمان شکستگی ترقوه قبل و بعد از عمل در حال ارائه ی خدمات است.

تلفن تماس: 77163317-021 / 77175345-021

error: Content is protected !!