×
تاندونیت آشیل

تاندونیت آشیل

یکی از ضایعات ناشی از استفاده بیش از حد از مچ پا تاندونیت آشیل است. شایعترین شکل تاندونیت در ورزشکاران تاندونیت آشیل است. این تاندون فاقد غشای سینویال می باشدبه گونه ای که اطراف آن را بافت همبند دیگری به نام paratenon می پوشاند. پارگی و التهاب در تاندون و یا بافت های همبند اطراف سبب بروز تاندونیت و یا پری تاندونیت می گردد. تاندونیت آشیل (با یا بدون پری تاندونیت) اغلب در ورزشهایی با یا بدون حرکات تکراری و برخوردهای زیاد مانند دویدن، والیبال و یا بسکتبال ایجاد می شود. این ضایعه که در مردان شایع تر از زنان می باشد در افراد غیر ورزشکار به دلیل فعالیت تکرار شونده، ایجاد می گردد.

تاندونیت آشیل ممکن است در سه ناحیه ایجاد شود:

1- محل چسبندگی تاندون به استخوان
2- محل اتصال عضله به تاندون
3- دو تا شش سانتی متر بالای محل چسبندگی تاندون به استخوان کالکانئوس که یک منطقه با تغذیه ی خونی کم است.

از عوامل ایجاد کننده ضایعه تاندونیت آشیل می توان به موارد زیر اشاره نمود:

• استفاده از کفش های سفت و بدون انعطاف
• اشکالات ساختمانی پا مانند: افزایش anteversion فمور، pronation پا و internal rotation ساق
• افزایش ناگهانی شدت تمرین در یک جلسه
• تعویض کفش پاشنه بلند به پاشنه کوتاه
• راه رفتن طولانی

درمان تاندونیت آشیل

  • مشابه سایر تاندونیت ها باید در اولین قدم از فشار آمدن به تاندون جلوگیری کرد و تنشن به ناحیه وارد نشود. بر همین اساس تا زمانی که بیمار درد زیادی دارد از کفش پاشنه دار یا یک اسپیلت که پا را در وضعیت plantar flexion قرار می دهد می توان استفاده کرد.
  • جهت کاهش درد و التهاب می توان از یخ استفاده کرد. به خاطر داشته باشید هنگام استفاده از یخ، از استفاده بیش از 4 تا 5 دقیقه خودداری شود و استفاده از یخ بسته به شدت درد هر دو ساعت یک بار به مدت 4 تا 5 دقیقه قابل تکرار است.
  • فیزیوتراپی یکی از بهترین درمانها جهت تاندونیت آشیل می باشد. استفاده از مدالیته های لیزر پرتوان و کم توان و شاک ویو وسایر ابزارها و دستگاهها و تکنیک های فیزیوتراپی در درمان قطعی این مشکل و عود مجدد آن بسیار مفید است. در مرکز فیزیوتراپی سوگند متخصصین فیزیوتراپی به درمان این مشکل با بهترین دستگاهها ی ایتالیایی و مهارتهای لازم می پردازند.

کلینیک فیزیوتراپی سوگند یکی از بهترین مراکز درمانی در شرق تهران می باشد که جهت درمان تاندونیت آشیل در حال ارائه ی خدمات است.

تلفن تماس: 77163317-021 / 77175345-021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!