×
تنیس البو

تنیس البو

تنیس البو Tennis elbow

علل مختلفی موجب دردهای قسمت خارجی آرنج می گردند. یکی از شایع ترین آنها Tennis Elbow یا Lat epicondylitis است. در این ضایعه تاندونهای مشترک اکستانسور در محل چسبندگیشان به اپی کندیل خارجی (lat Epicondyle) استخوان بازو دچار پارگی های خفیف می شوند.
تاندونی که پیش از همه درگیر میشود E.C.R.B (Extensor carpi radialis brevis) است. عمل این عضله اکستانسیون مچ دست و انحراف ان به سمت استخوان رادیوس میباشد.
ضایعه تاندونهای اکستانسور در اثر یکی از فعالیت های تکرار شونده خاص ورزشی و یا شغلی ایجاد می شود. فعلایتهای شغلی و ورزشی زیادی وجود داردند که در آنها فرد به صورت مداوم از عضلات باز کننده مچ دست استفاده می کند. در فعالیتهایی مانند کار کردن با صفحه کلید رایانه و دستگاه های ماشین نویسی و وزنه برداری باغبانی آشپزی نواختن پیانو خیاطی و بازیهای رایانه ای این عضلات به طور مداوم به منظور ثابت نگه داشتن مچ دست در وضعیت اکستانسیون جهت فعالیتهای انگشتان فعال هستند.

علائم تنیس البو

در شرح حال بیمار دردی را گزارش می دهد که به صورت تدریجی ایجاد شده است غالبا بیمار به وجود فعالیتهای تکراری اشاره می نماید. درد در قسمت خارجی آرنج به صورت موضعی با یا بدون انتشاربه طرف بالا و پایئن محل ضایعه است. مختصری گرما و حساسیت در محل چسبندگی تاندون وجود دارد حرکات مفصلی سالم هستند. این درد با افزایش فعالیتهایی نظیر چلاندن دستمال، پیج سفت کردن، چرخاندن دست، بلندن کردن اجسام سنگین و کار و فعالیتهایی که آرنج درگیر می شود افزایش می یابد و با استراحت کردن بهتر می شود.

درمان تنیس البو

درمان های غیر جراحی اغلب موثر هستند. در مرحله حاد درمان شامل یخ گذاری هر دو ساعت یکبار به مدت 5 تا 10 دقیقه – مصرف داروهای ضد التهابی و استفاده از آتل است.
محدود کردن فعالیتها و استراحت به دست و در صورت لزوم اصلاحات و تغییرات شغلی بسیار مهم است. در همان مرحله حاد د رطی روز آتل برداشته میشود و عضله درگیر تا حدی که دردی ایجاد نکند کشیده می شود. این مسئله برای حفظ انعطاف پذیری و افزایش مقاومت تاندون در برابر نیروهای از نوع کششی بسیار مهم است. در این مرحله تزریقات استروئیدی نیز برای رفع التهاب موثر هستند. این ضایعه نسبت به درمان مقاوم است و معمولا بهبودی خود به خودی هم ندارد.
در این عارضه ازCounter force brace نیز استفاده می شود . این وسیله در بالای ساعد بسته می شود و مانع از افزایش انقباض شدید در عضلات قسمت داخلی و یا خارجی آرنج می شود.
یکی از بهترین درمانها جهت تنیس البو فیزیوتراپی است که هم در مرحله ی حاد و هم در مرحله ی مزمن در درمان و ترمیم تاندون بسیار موثر است. دستگاه شاک ویو که یکی از بهترین دستگاهها در فیزیو تراپی جهت درمان تنیس البو(آرنج تنیس بازان) ویا گلف البو(آرنج گلف بازان) می باشد. فیزیوتراپی سوگند یکی از مجهزترین مرکزهای فیزیوتراپی با یکی از بهترین انواع دستگاههای شاک ویو از نوع مگنتیک به درمان بیماران می پردازد و قریب به اکثریت بیماران درمان شده و به جراحی نمی رسند. لیزر پرتوان نیز معمولا به دستور پزشک جهت ترمیم تاندون تجویز می شود که نتایج درمان با لیزر پرتوان نیز بسیار خوب و موثر است.
جراحی به ندرت انجام می شود؛ اما در صورت عدم موفقیت در درمان غیر جراحی، جراحی به منظور آزاد کردن و Realignment تاندون، برداشتن اپی کندیل استخوان بازو (Epicodylectomy)، ترمیم پارگیهای تاندون و جابه جا کردن محل اتصال تاندون به قستمی فوقانی تر صورت می گیرد.

کلینیک فیزیوتراپی سوگند یکی از بهترین مراکز درمانی در شرق تهران می باشد که جهت درمان تنیس البو قبل و بعد از عمل در حال ارائه ی خدمات است.

تلفن تماس: 77163317-021 / 77175345-021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!