×
لیزر پرتوان

لیزر پرتوان

لیزر پر توان High Power Laser Therapy (HPLT)

لیزر ها به دو نوع لیزر کم توان و لیزر پر توان تقسیم می شوند. (برای مطالعه در مورد لیزر کم توان به بخش لیزر کم توان در همین سایت مراجعه نمایید.) لیزر نوری است که خیلی پراکنده نمی شود و علت تاثیر گذاری بسیار آن نیز به دلیل پراکنده نشدن آن است. لیزرهای پر توان دارای توان بیشتر از نیم وات هستند. لیزر تراپی یا لیزر درمانی روشی است که در آن ازنور متمرکز شده برای درمان استفاده می شود. بر خلاف بیشتر منابع نوری، نور لیزر را می توان در طول موج های مختلف با دقت بسیار زیاد تنظیم کرد. این قابلیت به پزشکان و درمانگران این اجازه را می دهد تا با دقت بسیار بالایی روی بافت های کوچک بدن کار کنند، بطوری که بافت های اطراف آسیب وارد نشود.

لیزر باعث افزایش حرارت و تحریک بافتهای بدن می شود و یک روش درمانی غیر تهاجمی است که یک طول موج نوری به وجود می آورد. این طول موج هیچگونه لرزش و صدایی ندارد و بر سلول بافت های هم بند تاثیر می گذارد. نقش لیزر تراپی در فیزیوتراپی کاهش التهاب و ترمیم بافت هاست. همچنین لیزر تراپی دردرمان اختلالات اسکلتی و استخوانی مورد استفاده قرار می گیرد. لیزر می تواند از بافت های نرم و سخت بدن عبور کند و به کاهش درد والتهاب کمک کند.

فواید لیزر تراپی

درمان به وسیله لیزربسیاری از بیماران را از انجام عمل های جراحی سنگین بی نیاز کرده است. لیزر به دلیل ماهیت منحصر به فردش قادر است به ریزترین و عمیق ترین بافت های بدن نفوذ کرده و درمانگر(فیزیوتراپیست) می تواند بر عمقی ترین بافتها همچون دیسک ها، رباط ها و منیسکها دسترسی داشته باشد.

فواید لیزر پر توان عبارتند از

کاهش درد
ترمیم سریع و رشد سلول ها
بهبود عملکرد عصب ها
کمک به بهبود سریع تر آسیب ها

موارد کاربرد لیزر پر توان

انواع دردهای اسکلتی و عضلانی (ماسکلو اسکلتال) شامل زانو درد، کمر درد، گردن درد، درد مچ پا، التهاب فاشیا کف پا، سندروم تونل کارپ، تاندونیت شانه، کندرو مالاسی، آرتروز زانو، آرتروز ران، آرتروز شانه، آرتروز مچ پا، درد سیاتیک، پارگی منیسک، پارگی ACL، انواع بورسیت ها شامل بورسیت شانه و بورسیت گلوتئال، بورسیت دلتوئید. انواع دیسکوپاتی ها شامل دیسک کمر و دیسک گردن ودیسک فقرات پشتی می باشد.

موارد منع استفاده از روش لیزر درمانی

. استفاده از لیزر درمانی در زنان باردار و در دوران حاملگی ممنوع است.
. لیزر ممکن است باعث تحریک تومور های سرطانی شود. در نقاط مشکوک به وجود تومور نباید از لیزر درمانی استفاده کرد.
. برخی داروها باعث میشود فرد نسبت به نور حساسیت پیدا کند در نتیجه نباید این افراد از لیزر تراپی استفاده کنند.
. لیزر نباید مستقیما بر روی چشم تابیده شود وقانونا درمانگر و بیمار هر دو حین استفاده از لیزر پرتوان و یا کم توان باید از عینک لیزر استفاده کنند.

لیزر ها به دو صورت تماسی و غیر تماسی قابل تاباندن به ناحیه درمان هستند. لیزرهای غیر تماسی همان لیزر های اسکنر نام دارند که پروب دستگاه با بدن بیمار هیچ گونه تماسی ندارد، اما در لیزر های تماسی یا دستی، پروب دستگاه بر روی بدن بیمار قرار می گیرد. در لیزهای تماسی پرتوان درمانگر باید پروب دستگاه را بر روی بدن بیمار پیوسته حرکت دهد زیرا این نوع نور لیزر انرژی زیادی را با خود حمل می کند و در صورت ثابت نگه داشتن پروب، منجر به سوختگی بیمار می شود اما لیزرهای اسکنر به صورت رباتیک بوده و خود دستگاه نور لیزر را حرکت می دهد در نتیجه شانس سوختگی به هیچ وجه وجود ندارد.

فیزیوتراپی سوگند مجهز به هر سه نوع لیزر پرتوان دستی، پر توان اسکنر، کم توان میباشد. لیزر پرتوان موجود در این مرکز ساخت کشور ایتالیا است که در حال حاضر یکی از بهترین انواع لیزرها می باشد.
تلفن تماس: 77163317-021 / 77175345-021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!