×
مگنت

مگنت

دستگاه مگنت Magnet

مگنت تراپی (مغناطیس درمانی) به معنی اعمال نیروی مغناطیس بر روی بدن به منظور بهره گیری از خواص درمانی آن است. مگنت در واقع همان نیروی جاذبه زمین است که توسط دستگاه به صورت موضعی بر روی ناحیه درمان اعمال می ،شود که شدت میدان مغناطیسی آن با شدت میدان مغناطیسی زمین متفاوت است. همانگونه که میدان مغناطیسی زمین یا جاذبه زمین و وزن اندازی از پوکی استخوان جلوگیری می کند، مگنت نیز باعث تحریک سلول های استخوانی و افزایش دانسیته استخوان می شود و از پوکی استخوان جلوگیری می کند. لذا بیشترین و مهمترین کاربرد مگنت در شکستگی هایی که دیر جوش می خورند یا اصلا جوش نمی خورند استفاده می شود. تحقیقات انجام شده در زمینه بیومغناطیس بر خواص مثبت روش مگنت تراپی تاکید کرده است.

مگنت تراپی یکی از روش های درمانی ایمن و بدون عوارض جانبی می باشد که در فیزیوتراپی کاربرد بسیاری دارد. امواج مگنت موجب تسکین درد و تسریع بهبودی بدن وترمیم آسیب ها می شود.

شکل دستگاه مگنت نیز از یک شرکت به شرکت دیگر متفاوت است. برخی از مگنت ها دارای تخت متصل به دستگاه می باشن، اما بعضی از مگنت ها بدون تخت بوده و از هر تخت چوبی برای درمان می توان استفاده نمود، اما اپلیکاتور های دستگاه بر روی بدن بیمار قرار می گیرد. در طی درمان از انرژی مغناطیسی بر روی پوست یا در نزدیکی آن به منظور بهبودی مشکلات ایجاد شده استفاده می شود. مگنت تراپی موجب بهبود عملکرد مفاصل و پیشگیری از انجام جراحی های غیر ضروری که عوارض جدی به دنبال دارد می شود. حوزه های مغناطیسی می تواند سبب افزایش اکسیژن رسانی به بافت ها و سلول ها، تحریک متابولیسم بدن و کاهش محیط اسیدی در بدن که میتواند زمینه ساز بروز درد باشد شود.

امواج مغناطیسی در مگنت موجب افزایش جریان خون در عروق و مویرگ های کوچک شده که این امر می تواند سبب خروج مواد زائد بافت ها مانند اسید لاکتیک شده که این فرایند در کاهش درد های عضلانی و مفصلی موثر است.
افزایش جریان خون ناشی از این فرآیند همچنین سبب انتقال بیشتر مواد ضروری به بافت تحت درمان می شود.

موارد منع استفاده از مگنت تراپی

. زنان در دوران بارداری
. افرادی که کاشت حلزون گوش انجام داده اند.
. افراد مبتلا به بیماری های خونی
. افراد مبتلا به بیماری های غدد
. افرادی که در قفسه سینه خود ضربان ساز مصنوعی دارند
. وجود زخم های باز و یا خونریزی در بدن

مزایای مگنت تراپی

. کاهش و بهبود دردهای مفصلی
. کاهش درد والتهاب
. کاهش دوره بهبودی
. افزایش ترشح هورمون های ضد درد مانند اندروفین
. افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن
. بهبود کیفیت خواب در افراد مبتلا به اختلالات خواب
. بهبود فرایند ترمیم بافت ها
. اتساع عروق خونی و افزایش خون رسانی و اکسیژن رسانی به سلول ها و بافت های آسیب دیده
به دلیل همین افزایش خون رسانی و بهبود گردش خون، امروزه از مگنت به منظور لاغری و دفع مواد زائد بدن در کلینیک های لاغری استفاده می شود.
. بهبود فرایند ترمیم آسیب های استخوانی
به همین دلیل تاثیر معجزه آسای مگنت بر روی استخوان از مگنت در شکستگی ها بسیار استفاده می شود.
. تحریک بدن به تولید بیشتر کلاژن در مفاصل

به دلیل همین مزایای استفاده از مگنت در کلاژن سازی، امروزه از مگنت در کلینیک های زیبایی به منظور تحریک پوست و کلاژن سازی و کاهش چین و چروک های پوستی استفاده می شود.
کاربرد مگنت در درمان بیماری هایی نظیر پوکی استخوان،آرتروز گردن ،آرتروز کمر و ستون فقرات، التهاب مفصل، آسیب های استخوانی مانند انواع شکستگی و ترک خوردگی، ام اس، بیماری های دستگاه ایمنی، بیماری های خونی و اختلال گردش خون، روماتیسم مفصلی و… می باشد.

مرکز فیزیوتراپی سوگند مجهز به دستگاه مگنت می باشد و مگنت موجود در این مرکز ساخت کشور ایتالیا بوده و یکی از بهترین انواع مگنت های موجود در ایران است.
مرکز فیزیوتراپی سوگند خدمات فیزیوتراپی ،مگنت تراپی، شاک ویو تراپی، لیزر پر توان و… را به مراجعه کنندگان محترم ارائه می دهد.

تلفن تماس: 77163317-021 / 77175345-021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!