×
گلف البو

گلف البو

گرفتاری تاندونای مشترک فلکسور در قسمت داخلی آرنج کمتر شایع است، اما در بعضی از افراد دیده می شود و Golfers Elbow-Epitrochleitis ویا Medial Epicondylitis نامیده می شود.
از عوامل مساعد کننده در این ضایعه می توان به پدیده aging یا افزایش سن اشاره کرد. با این پدیده، بافتها دچار کاهش خونرسانی شده و تغییرات تخریبی در آنها شروع می گردد. در اینجا نیز تاندون به دلیل تغییرات ساختمانی در برابر تحمل نیروها به خصوص از نوع کششی(Tensile) ضعیف می گردد و بنابراین به راحتی دچار پارگی می گردد. در آرنج از نوع گلف بازان، حرکت مقاومتی فلکسون مچ دست و کشیدن عضله ی درگیر در وضعیتی که آرنج باز شده، ساعد به سوپیناسیون رفته و مچ دست نیز در وضعیت اکستانسیون است سبب تشدید درد می گردد.

علائم گلف البو

همان طور که از نامش پیداست بیمار درد در ناحیه داخل آرنج یا اپی کندیل داخلی هومروس که محل چسبندگی تاندونهای خم کننده ی دست یا فلکسورها می باشد دارد. یعنی در آرنج گلف بازان بر خلاف آرنج تنیس بازان درد در قسمت خارجی آرنج نبوده بلکه در قسمت داخلی آرنج می باشد. کاهش قدرت عضلات خم کننده ی دست یا فلکسورها یعنی قدرت مشت کردن دست نیز ممکن است کاهش پیدا کند.

درمان گلف البو

در مرحله ی حاد تزریقات استروئیدی نیز برای رفع التهاب موثر هستند. این ضایعه نسبت به درمان مقاوم است و معمولا بهبودی خودبه خودی هم ندارد. بحث در مورد بی حرکت کردن وجود دارد، زیرا در بی حرکتی طولانی نیروهای لازم که برای کامل کردن بافت ترمیمی لازم است کافی نخواهد بود و بعد از بی حرکتی و برگشت به فعالیتها، ضایعه مجددا عود می کند. این مسئله در مورد بی حرکتی های کوتاه مدت نیز وجود دارد به طوری که اگر شخص خیلی زود فعالیتهایش را شروع کند نیروهای موجود سبب می گردند که فیبرهای جدید ترمیمی قبل از کامل شدن ساختمانی، دو مرتبه پاره شوند.
در مرحله ی تحت حاد ومزمن میتوان از امواج ماوراء صوت و ماساژ فریکشن عرضی به منظور ایجاد پر خونی وکمک به ترمیم ضایعه ومتحرک نگه داشتن بافت استفاده کرد.
بهتر است در حالتی که تاندون کشیده شده است، ماساژ را انجام دهیم.

تا زمانی که بیمار در حرکت و در هنگام کشیدن عضله درد دارد، نباید فعالیتهای قبلی را شروع کند. تمرینات تقویتی عضلات درگیر نیز به صورت پیشرونده ابتدا به صورت انقباض استاتیک و سپس به صورت انقباض از نوع Concentric و Eccentric انجام می گیرد. به بیمار توصیه میشود قبل از شروع ورزش چند دقیقه ای از ماساژ فریکشن بر روی تاندون استفاده نماید و همچنین جهت افزایش مقاومت تاندون در برابر نیروهای کششی عضله را تحت کشش قرار دهد.
یکی از بهترین درمان ها جهت تنیس البو و یا گلف البو استفاده از دو دستگاه لیزر پرتوان و شاک ویو به منظور ترمیم بافت می باشد. درمان توسط این دو دستگاه به میزان بسیار زیادی باعث بهبودی بیمار و برگشت به فعالیتهای قبلی می شود. فیزیوتراپی سوگند با چندین سال سابقه در رابطه با درمان بیماران مبتلا به این عارضه بسته به میزان ضایعه، دستور پزشک، مرحله ی حاد یا تحت حاد و یا مزمن و مدت زمان درگیری از فیزیوتراپی روتین شامل دستگاههای ماورای صوت وانواع جریانهای تنس و در صورت کاهش قدرت عضله از جریان فارادیک به منظور افزایش قدرت عضله، تا دستگاههای پیشرفته فیزیوتراپی شامل لیزر پرتوان، شاک ویو و… استفاده می کند.
جراحی به ندرت صورت می گیرد زیرا در اکثر بیماران با درمانهای نگه دارنده و فیزیوتراپی بهبودی کامل ایجاد می شود.

کلینیک فیزیوتراپی سوگند یکی از بهترین مراکز درمانی در شرق تهران می باشد که جهت درمان گلف البو قبل و بعد از عمل در حال ارائه ی خدمات است.

تلفن تماس: 77163317-021 / 77175345-021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!