×
دیسک گردن

دیسک گردن

مهره های گردن برای میزان نسبتا زیاد حرکت طراحی شده اند. به طور طبیعی در حالت خواب یا بیداری گردن حدود 600 بار در هر ساعت حرکت می کند. ستون مهره ای گردن شامل 7 مهره می باشد. از نظر شکل و عملکرد، ستون مهره گردن به دو ناحیه مجزا تقسیم می شود، ناحیه ی گردنی فوقانی یا ناحیه کرانیوورتبرال و ناحیه ی گردنی تحتانی.

ناحیه ی کرانیو ورتبرال شامل کوندیهای اکسیپیتال و دو مهره ی اول گردنی C1 و C2، یا به ترتیب اطلس و اکسیس می باشد. ناحیه ی گردنی تحتانی شامل مهره ها از C2 تا C7 می باشد. مهره ها از C3 تا C6 مشخصات مشترکی دارند، بنابراین مهره های نمونه گردنی در نظر گرفته می شوند. اطلس، آکسیس و مهره C7 خصوصیات منحصر به فرد دارند و به عنوان مهره های گردنی غیر تیپیک در نظر گرفته می شوند. همه ی مهره های گردنی دارای مشخصه منحصر به فرد سوراخ روی زوائد عرضی خود (سوراخ عرضی) هستندکه بهعنوان مجرای عبور شریان مهره ای عمل می کند.
مهره اول اطلس نام دارد که شبیه به یک واشر عمل می کند. مهره ی دوم آکسیس نام دارد و یک بر جستگی دارد که با مهره ی اول یعنی اطلس مفصل می شود.

تفاوت بین دیسک های ناحیه ی کمر و گردن

به علت تفاوتهای ساختاری و عملکردی دیسک های ناحیه ی کمری و گردنی، آسیب و درد ناشی از دیسک های گردن، مکانیسم یا پاتوآناتومی مشابه ای با دیسک های کمری ندارد. در ناحیه ی گردن همانند ناحیه ی کمری ترکیب حرکات فلکشن و چرخش باعث آسیب فیبرهای خلفی آنولوس فیبروزوس نمی شود. چون هیچ گونه فیبر آنولار خلفی- خارجی وجود ندارد. فتق دیسکهای ناحیه ی گردنی که باعث فشار روی اعصاب نخاعی می شود، سبب استرین لیگامان طولی خلفی نیز خواهد شد.

درمان دیسک گردن

درمان دیسک گردن نیز بسته به اینکه بیمار در چه مرحله ای مراجعه کند، متفاوت است در مراحل اولیه درمانهای نگه دارنده همچون استراحت، داروهای ضد التهابی، گردنبند نرم soft collar و فیزیوتراپی بسیار مفید خواهد بود، اما در مراحل پیشرفته تر که انتشار درد از گردن به شانه، بازو و بی حسی در انگشتان دست ایجاد می شود، گرفتن نوار عصب، عضله برای مشخص کردن میزان درگیری و استفاده از متد درمانی مناسب با شدت آسیب بسیار کمک کننده است. در این مرحله نیاز به استفاده از گردنبندهای سفت تر (rigid collar) می باشد، تا با محدود کردن حرکات از آسیب بیشتر دیسک جلوگیری شود. اما لازم است بدانید که استفاده بیش از حد از گردن بندها و کمربندهای طبی موجب ضعف عضله خواهد شد. دیسک گردن که معمولا علائم یک طرفه دارد، در صورت پیشرفت و فشار بیشتر بر روی عصب نیاز به جراحی دارد و بسته به نظر جراح انواع متدهای جراحی به کار بسته می شود.
فیزیوتراپی سوگند با دستگاههای پیشرفته خدمات مربوط به دیسک کمر، گردن و سایر مشکلات ارتوپدی را ارائه می کند و در صورتی که مشکلات ارتوپدی در مراحل ابتدایی و متوسط باشد، در این مرکز به صورت کامل درمان می شود و معمولا دیگر نیازی به جراحی نمی باشد.

کلینیک فیزیوتراپی سوگند یکی از بهترین مراکز درمانی در شرق تهران می باشد که جهت درمان دیسک گردن قبل و بعد از عمل در حال ارائه ی خدمات است.

تلفن تماس: 77163317-021 / 77175345-021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!