×
شکستگی ران

شکستگی ران

فمور (استخوان ران) Femur

فمور (استخوان ران) درازترین و به علت تحمل وزن قویترین استخوان بدن انسان است. انتهای فوقانی آن دارای یک سر مدور مفصلی است که در درون حفره مفصلی استابولوم قرار می گیرد. انتهای تحتانی استخوان، دارای دو کاندایل مفصلی است که با تیبیا Tibia مفصل می شوند. تنه، قوی و تقریبا استوانه ای شکل است، به طرف جلو تحدب دارد و در سطح خلفی اش یک خط زبر برجسته به نام لاینا آسپرا Linea Aspera وجود دارد. فمور (استخوان ران) از استخوان های دراز است و شامل انتهای فوقانی، تنه وانتهای تحتانی است.
در جاگذاری: سطح کروی و صاف آن در بالا و رو به طرف داخل می گیریم به قسمی که کنار زبر و خشنی که بر روی تنه استخوان قرار دارد در عقب واقع شود.

آناتومی بالینی Clinical Anatomy

از آنجا که رشد طولی استخوان فمور اساسا از غضروف اپیفیزیال تحتانی است، در اعمال جراحی و غیره باید سعی کرد به آن صدمه وارد نیاید، زیرا منجر به کوتاهی استخوان می گردد. کاندایل های داخلی و خارجی و تروکانتر بزرگ را می توان از روی پوست لمس کرد. استخوان فمور در ناحیه گردن با تنه زاویه ای ایجاد می کند که در نوجوانان 160 درجه و در بزرگسالان 125 درجه می باشد. افزایش این زاویه، که در رفتگی مادرزادی لگن به چشم می خورد. کاکسا والگا Coxa Valga خوانده می شود؛ در این شرایط اداکشن مفصل هیپ محدود می شود. کاهش این زاویه کاکسا وراCoxa vara خوانده می شود و در شکستگی گردن فمور دیده می شود؛ در این شرایط ابداکشن مفصل هیپ محدود می شود.
شکستگی های فمور شامل گردن، تروکانتر بزرگ، تنه وانتهای تحتانی است. شکستگی های گردن، یا داخل کپسولی (نزد اشخاص مسن) و یا خارج کپسولی یعنی نزدیک تروکانتر بزرگ است. شکستگی تروکانتر بزرگ بیشتر به صورت جدا شدن اپیفیزیال است و در جوانان دیده می شود. شکستگی تنه بیشتر در ثلث میانی شایع است. شکستگی های انتهای تحتانی (در بالا کاندایل ها) گاهی همراه با یک خط شکستگی عمودی است که کاندایل ها را ازهم جدا می کند و موسوم به شکستگی تی Tمی گردد؛ در این صورت خطر ضایعه شریان پاپلیتیال موجود است. آسپتیک نکروسیس Aseptic Necrosis سر فمور در بچه ها دیده می شود. شایع ترین تومورهای فمور، سارکوما Sarcoma و اکسوستوسیس Exostosis هستند.

درمان شکستگی ران

درمان شکستگی استخوان ران بستگی به عوامل مختلفی همچون سن بیمار، میزان شکستگی و محل شکستگی دارد که اگر سن بیمار زیاد باشد، معمولا جراحی تعویض مفصل صورت می پذیرد.
در بعضی موارد جوش خوردن این استخوان به تعویق می افتد که از دستگاه مگنت به منظور تسریع جوش خوردن استخوان استفاده می شود.
فیزیوتراپی سوگند خدمات فیزیوتراپی به دنبال انواع شکستگی ها را ارائه می دهد.

کلینیک فیزیوتراپی سوگند یکی از بهترین مراکز درمانی در شرق تهران می باشد که جهت درمان شکستگی ران قبل و بعد از عمل در حال ارائه ی خدمات است.

تلفن تماس: 77163317-021 / 77175345-021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!